Retro könyvek, folyóiratok sorozatunkban azokat az olvasnivalókat mutatjuk be, amelyeket még megtalálsz könyvtárunkban, s talán szüleid vagy akár nagyszüleid is olvasták.
Falusi Iskolások olvasó és tankönyve a népiskolák IV., V., és VI. osztálya számára.
Szerkesztette: több vidéki tanító. Második, javított kiadás. Harmadik lenyomat. Budapest, Lampel L. Kk. (Wodianer F. és Fiai) R.T. Könyvkiadóvállalata. 1910.
Ajándékba kaptuk sok évvel ezelõtt a falusi iskolások olvasókönyvét, néhai Marek Antónia tulajdonát. Éppen 100 esztendeje adta ki Budapesten a Lampel R. Kk. R.T. Könyvkiadóvállalata. A könyv a népiskolák IV. V. és VI. osztálya számára készült, "több vidéki tanító" szerkesztésében. Ez volt az egyetlen tankönyve a vidéki - falusi, tanyasi - gyermekeknek, akik ezzel, egy palatáblával és egy palavesszõvel (no meg egy-egy hasáb fával, hogy némi meleg is legyen a tanteremben) felszerelkezve bandukoltak az oskolába. Gyakorta kilométereken keresztül. Úgy õsz végétõl tavasz elejéig. Mert szép dolog, nagy dolog volt már akkor is a tudomány, de a jószágnak legelni kellett, erre pedig ügyelni - így hát a legénykék és leánykák csak akkor mehettek iskolai okosságokat szívni magukba, ha a dologidõ engedte.
Izgalmas, tanulságos olvasmány ez a könyv. Mit tartottak eleink akkor fontosnak - mi ellen lázadozott Móra Ferenc, mi maradt ebbõl? Értõ elmével, érzõ lélekkel olvasva talán többet, talán csak emberközelibbet mesél ez a relikvia 100 évvel ezelõtti világunkról, mint egy-egy jóféle történelemkönyv.
könyvajánlás 1910-bõl tovább...
A "Falusi iskolások olvasó és tankönyvét" kizárólag helybenhasználatra mutatjuk meg olvasóinknak.
A Pajtás újság 1972. december 6-i számában találtuk:
Télapó cukortartó díszdoboz
Az elkészítése nagyon egyszerû. Magyarázatul csak annyit, hogy a kucsmája szegélyéhez (3) ragasszátok magát a kucsmát (2), amely a törzsrõl levehetõ. (Itt tölthetitek meg a hengeres testrészt különféle finomságokkal.)
Az elkészítéshez szükséges anyagok: piros kartonpapír, fehér kartonpapír, ragasztó, fa- vagy üveggyöngy a szemek készítéséhez, papír a belsõ rész kibéleléséhez.
Sablon
A Kisdobos címû újság 1987. februári számában olvastuk:
Harlekin Bábszínház
"1985 januárjában alakult meg az ország harmadik hivatásos bábszínháza Egerben, Harlekin Bábszínház néven. Alapítója és mûvészeti vezetõje Demeter Zsuzsa. Évente körülbelül 120 elõadást tartanak. Legtöbbször Egerben és Észak-Magyarországon játszanak, de szívesen mennek az ország bármelyik pontjára. Egyik legnépszerûbb elõadásuk Ignácz Rózsa Csipkerózsika címû mûve. Rendezõje Hollós R. László, zeneszerzõ Tolcsvay László, báb- és díszlettervezõ Lovasy László."
Szívkirályfi és Csipkerózsika - a Lovasy László tervezte bábok
Tamkó Sirató Károly: Tengerecki hazaszáll
1975-ben jelent meg ez a verseskötet, hogy egyenesen a halhatatlanságba szálljon "messzivágyó, tûzhegyjáró" Tengerecki Pál. S Bõrönd Ödön is ott üldögél azóta is a Köröndön, tán a tearózsa is kivirágzott.
Milyen más kézbe venni egy ilyen régen megjelent kötetet! Mennyit tudna mesélni. Talán még arra is emlékszik, amikor Ferike - azóta bizony Ferenc -, lelkesen magolta a verset: "Ment, amerre / szeme látott.../ Bebolyongta / a világot...". S aztán hibátlanul és szépen mondta el egy különleges találkozón Dr Balázs Dénesnek, a nagyszerû földrajztudósnak, barlangásznak, a Magyar Földrajzi Múzeum alapítójának.
Balázs György: István király , az államalapító
44 évvel ezelõtt, a Móra kiadó gondozásában jelen meg szent királyunkról ez az életrajzi regény. Ma már talán nagyapák, nagymamák is vannak azok között, akik megjelenésekor olvasták, mint szólott István koronázása elõtt:
"...hírvivõt küldünk errõl az eseményrõl közeli és távoli királyokhoz, hogy tudják: amit apám örökeként s a magam erejébõl már eddig is bírtam volt, azt most a pápa áldásával, keresztény királyként bírom. Országom népe és a szomszéd földek is tudják meg,hogy...a magyeriek is olyan néppé lettek, akik tisztelik az isteni törvényeket, és maguk is számíthatnak a hit védelmezõire.
Huszonegy esztendõs volt ekkor a Turul nembeli Vajk, a magyarok elsõ királya: István."
Búvár zsebkönyvek
"Gyerekkorom kedvenc határozói voltak a Búvár zsebkönyvek, 2-3 ha hiányzik a sorból!" El nem hiszitek: ezt a sort a neten bóklászva találtam, valamely fórumozó írta. És akár többet is másolhattam volna ide. Tényleg tök jól használható sorozat volt. Mit volt - ma is az. Kicsi, kézbe, zsebbe, hátizsákba való, nagy tudósok írták, nemkülönben nagytudású rajzolók illusztrálták. Nincs benne sajtóhiba, nincs benne tárgyi tévedés - mint oly sok ma megjelenõ határozókönyvben. Máig korszerû szemlélettel, hogy csak egy mondatot idézzek "...a csenkeszek gyepjével számûzték a gazt, nem gyomirtóval, s hívogatják vissza az õshonos fajokat. Hogy el ne menjenek a vadvirágok az ember útjából."

Kolibri könyvek
A Búvár zsebkönyvek méltó párja volt a Kolibri könyvek sorozat. Míg a Búvár zsebkönyvekkel a természet világával ismerkedhetünk, addig a Kolibri könyvek sorozat egyes kötetei az emberi alkotásokat mutatják be. Játékokat, hangszereket éppúgy, mint mozdonyokat, autókat vagy éppenséggel építészeti stílusokat. Ezeket a kis köteteket is szakmájukat magas szinten mûvelõ tudósok, zenészek, rajzolók alkották meg míves, szép munkával.

Bölcs Bagoly sorozat
Kísérletezni akarsz, de semmid nincs hozzá? Szereted a véres könyveket? Rajongsz a pókokért, amiktõl mások visítozva menekülnek? Tudni akarod,hogy küzdöttek a páncélos lovagok? És azt, hogy miért van levél a fákon? Érdekel, mi történik egy esztendõn át az erdõben? Kíváncsi vagy a könyv történetére? Látni akarod, mi az a bûvös erejû fehér homok? Varázsfüveket gyûjtenél? Szeretsz a tûzzel játszani? Akarsz 25 csodát? Izgalmas dolgokról, izgalmasan mesélnek a Bölcs Bagoly sorozat kötetei.
Ezekbõl a 25-30 éves vagy alkalmasint még régebbi könyvekbõl okosodtak szüleid. Öveges professzor, Varga Domokos, Csukás István és mások írásainak igazsága ma sem kopott. Lehet, hogy nem annyira puccosak és csicsásak, mint sok mai ismeretterjesztõ kiadvány, de szépek, mívesek, és tök jó kézbe venni õket!
Garay János: Háry János
Igazi unikum - ritkaság, különlegesség- ez a csak olvasótermünkben megtekinthetõ és kézbe vehetõ könyv. A Panoráma képeskönyvek sorozatban jelent meg. A maga korában 24,-Ft volt az ára, ami akkoriban horribilis összegnek számított egy könyvért. Nagyszüleid áhítoztak egy ilyen csodára, s akinek volt, azt jobban irigyelték társai, mintha a Holdon járt volna. Ez az 1950-es évek végén megjelent kicsi könyv minden oldalával egyszerre 4 oldalt nyit, egyszerre 4 oldalt láttat: Tankó Béla
rajzai így nyernek távlatot.
Török Sándor: Hahó, Öcsi!
"Az idõ nagy kincs"
Biztosan neked is ismerõsek a következõ mondatok: " - Most más dolgom van, játssz egyedül!" " - Majd máskor, most nem érek rá..." "- Nincs idõm erre." stb. De jó lenne, ha apa, anya, vagy a tesód mindig akkor tudnának veled játszani, amikor te szeretnéd... Csak hát mindenkinek ezer fontos dolga van, minden apa és anya siet valahová, a tesók pedig rohannak a barátokhoz. Balog Öcsivel sem foglalkozik senki a családban, mit tehát hát, elindul Bergengóciába, hogy megvívjon a hétfejû sárkánnyal, aki az idõt õrzi. Mit gondolsz, vajon sikerül neki megszerezni? És ha igen, mit kezd vele?
Irodalmi forgatókönyvet tartasz a kezedben, ami azt jelenti, hogy a szövegbõl filmet forgattak, a könyvben szereplõ fotókon pedig a film egy-egy jelenetét láthatod. Ha szüleidet, vagy nagyszüleidet megkérdezed, biztos lehetsz benne, hogy mindannyian emlékezni fognak a fõszereplõ kisfiúra, Kovács Krisztiánra, aki az 1970-es években híres gyerekszínész volt.