Sváb dalok - az ősök kedvenc nótái

svábMagyarország már több mint egy évezred óta számos nép és népcsoport közös hazája. A németek különböző korszakokban más-más területről kisebb-nagyobb csoportokban vándoroltak be a Kárpát-medencébe, és szórványosan telepedtek le Magyarország területén.

A legnagyobb létszámban élő nemzeti kisebbség a németeké. A mai Magyarország területének hagyományos német népcsoportjait összefoglaló néven sváboknak is nevezik. Ez azonban nem mindig van összefüggésben az egyes közösségek valódi származásával, amelyek nemcsak sváb, hanem jelentős részben bajor, osztrák valamint pfalzi, hesseni, németalföldi és elzászi eredetűek. A különböző származású németajkú csoportok, különösen a városlakók többnyire keveredtek egymással és a történelmi Magyarország nem sváb németségével is - az erdélyi szászokkal és a cipszerekkel- , illetve a 19. századtól a többségük asszimilálódott.

A „Schönster Schatz” ungarndeutsche Volkslieder című gyűjtemény a magyarországi német népdalkincs összes csoportjaiból a legjobbakat teszi közzé és ez által hozzáférhetővé is. Ezzel járul hozzá továbbélésükhöz. Az internetes közléssel szeretnénk ezt a hozzáférést még egyszerűbbé tenni, a dalokat népszerűsíteni és segíteni mindazoknak, akik ezeket a dalokat keresik.

A dalok a címek illetve első sorok ábécé rendjében kereshetők, feltüntettük a származási helyet valamint az oldalszámot.

A dalok teljes szövege és kottája megtalálható a Bródy Sándor Könyvtár Zenei és Idegen Nyelvi Gyűjteményében.

A könyv adatai:
"Schönster Schatz..." : Ungarndeutsche Volkslieder /[hrsg. von Ludwig Hollós und Julius Gottfried Schweighoffer ; Publikation des Verbandes der Ungarndeutschen ; Ill. Adalbert Stettner]". - Budapest, Tankönyvkiadó, 1989

Elérhetőségünk:

Bródy Sándor Könyvtár

Zenei és Idegen Nyelvi Gyűjtemény

3300 Eger, Kossuth u. 18.

36-517-599

fildiko@brody.iif.hu

Sok örömet, felfedezést, újrafelfedezést, a régi emlékek felidézését kívánjuk mindenkinek, aki meglátogatja az oldalunkat, katt: ide

Könyvtári ajánló - Bródy: