Irodalmi medveles
Februárban, a tél utolsó hónapjában már mindenki vágyik a jó időre, a tavasz jöttére. Ehhez kapcsolódik az a néphagyomány, miszerint február 2-án, Gyertyaszentelő Boldogasszony napján, „Barlangjának sötétjéből barnamedve kitekint. Körül kémlel: – jó idő van? Süt már a Nap idekint?”. Ha ilyenkor a mackó meglátja a saját árnyékát, tehát süt a nap, akkor bizony visszafordul és alszik tovább, mert az azt jelenti, hogy hosszú lesz a tél. Viszont ha nincs jó idő, nem süt a nap, akkor nem ijed meg a saját árnyékától és előbújik. Ilyenkor már várhatjuk a jó időt, mert hamarosan tavaszodik. Medveles közben egy kis játékra hívjuk olvasóinkat. Irodalmi medvelesre.
JÁTÉK
Melyik irodalmi medvére gondoltunk?
A kérdések sorrendje a medvék nevének abc-rendjében következik.
A sikeres megfejtőknek csodálatunk és elismerésünk!
(A megfejtéseket február 5-én közzétesszük).
- „Hadd járjon a falkával, fogadjátok be a többi kölyökkel együtt!” – Mi a neve a Mauglit védő medvének?
- Következő medvénk pontos címe: Erdő, Barlang utca 6. földszint 2. Olvashattunk iskolai kalandjairól, egyik kötetben volt már detektív, járt Mackóvárosban, a Balatonon is. Kire gondoltam?
- Eredetileg Maczkó úr néven született. E névalaknak is, és későbbi változatának is Sebők Zsigmond a kitalálója. A mesék mellett gyermekfolyóirat is őrzi az utóbbi elnevezést.
- Hogy hívják azt a lengyel származású, mesebeli és bábfilmbeli mackót, akit lekonyuló fél füléről és kedvenc esernyőjéről is felismerhetünk?
- Világhírű medvebocs eredeti neve: Winnie-the-Pooh. A „csekélyértelmű” medvebocs és barátainak kalandjait a Százholdas Pagonyban Karinthy Frigyes fordítása révén ismerjük, milyen néven?
- A perui dzsungelben nőtt fel Lucy nénikéjével, aki sokat mesélt neki Angliáról. Nevét angliai pályaudvarról kapta. Kire gondoltam?
- Ki az „… apró,
lompos,
loncsos
és bozontos,
piszén pisze kölyökmackó”?