QUEEN: A Day At The Races

Az A Day at the Races a brit Queen rock zenekar ötödik stúdióalbuma. 1976. december 10-én jelent meg, és ez volt az első album, amelyet külső producer segítsége nélkül vettek fel. Zeneileg az A Night at the Opera album stílusát folytatta: hasonlóan megtalálhatók voltak rajta a sokszínű progresszív és hard rock dalok, az erős, túljátszott vokál és gitárhangzás, a kabarézenei utalás, és a könnyed ballada. A borító is az előző album borítójának fekete változata. A kritikusok ennek megfelelően legtöbbször az A Night at the Opera gyengébb kiadásának tartották, rendszerint eltörpült annak sikere mellett. Címét hasonlóan a Marx-fivérek egyik filmjéről kapta (Botrány az ügetőn), és a borítója is leplezetlenül hasonló stílusban készült. A lemez legsikeresebb dala a Somebody to Love, amely a vezető kislemez is lett, hathatósan egyesíti magában a gospel kórushangot és a hard rock hangszerelést. Mercury-t nagy bálványa, Aretha Franklin inspirálta a megírásában. A Tie Your Mother Down May dala, a korai pályafutásuk egyik legkeményebb műve, amely még a 80-as években is koncert kedvenc volt. Egy érdekes és bonyolult gitárriffet tartalmaz, amely az Escher festményekhez hasonló: bár a hallgató úgy érzi, hogy a hangszín emelkedő, egy idő után rá kell jönni, hogy semmit sem változott. Freddie szokásos vaudeville műve a Good Old-Fashioned Lover Boy, amely egy korszak lezárását is jelenti, hiszen ezután nem írt több ilyenfajta művet. Egy sort a lemez hangmérnöke, Mike Stone énekelt benne. Hasonlóan nosztalgikus ihletésű a The Millionaire Waltz is, amely a hard rock és a klasszikus valcer keveredéséből született. A White Man az album egyik legkeményebb dala, és egyike az együttes ritka politikai állásfoglalásának: a fehér ember az amerikai bennszülött indiánokkal szemben elkövetett bűntetteit említi fel. A Teo Torriatte (Let Us Cling Together) egyfajta tisztelgés a japán rajongók előtt, akik már a Queen angliai sikerei előtt valóságos tömeghisztériát rendeztek az együttes látogatásaikor. Tartalmaz egy japán nyelvű versszakot, amely az eredeti szöveg műfordítása. Érdekesség, hogy az album reklámkampánya keretében a kiadó által a Kempton Parkban szervezett Day at the Races Stakes lóversenyen mind ugyanarra a lóra fogadtak, anélkül, hogy összebeszéltek volna, és nyertek.

Tracklista:

1. Tie Your Mother Down
2. You Take My Breath Away
3. Long Away
4. The Millionaire Waltz
5. You And I
6. Somebody to Love
7. White Man
8. Good Old-Fashioned Lover Boy
9. Drowse
10. Teo Torriatte (Let Us Cling Together)

Videó ajánló: Queen: Somebody To Love