Humor a zenében Heréden

A herédi Művelődési Ház és Községi Könyvtár rendezvénytermének színpadán 2014. október 14-én délután a gyerekekkel megbeszéltük, hogy ragyogó napsütésben az ember kedve is jobb, sőt hangulatunkra hatással lehet a zene is, példákat hoztam, hogy miből is adódhat a humor a zenében. Bemelegítésként "lég" hangszereket szólaltattunk meg, azaz a gyerekek pantomimszerűen bemutattak egyes hangszereket, a többieknek ki kellett találni vajon milyen hangszer lehet. A King's Singers énekegyüttes előadásában felhangzott Rimszkij-Korszakov: A dongó c. zenéje, föl kellett ismerni az "állathangot", amit a gyerekek rövid találgatás után rá is vágtak. A népszerű koncertdarab, Gioachino Rossini (1792-1868) Macska-duettje következett, amely szívből megkacagtatta a gyerekeket. Mindannyian egyetértettünk abban, hogy különböző hangszerekkel és az énekhangunkkal is remekül lehet utánozni az állatok hangját. A gyerekek a Most mutasd meg feladatban a Nyuszi ül a fűben kezdetű mondókát mutogatták el, majd közösen elénekeltük a Száraz tónak nedves partján...kezdetű dalt. Különleges hangszereken (pl. fűrészlap, üveg stb.) előadott komolyzenei darabokat néztünk meg, majd rajzfilmfigurák és a komolyzene viszonyát vizsgálva a népszerű Tom és Jerry által előadott Liszt Ferenc: 2. magyar rapszódia aratta a leghangosabb sikert. Végezetül a Nád a házam teteje című népdalt táncoltuk, mutogattuk el közösen, levezetésképp pedig Walt Disney Fantáziájából Saint-Saens: Állatok farsangja c. művéből a Flamingókban gyönyörködtek a gyerekek. Az előadás sikerét mutatja az is, hogy a végén a gyerekek autogramot kértek tőlem a kezükre.

A hírt küldte: Zsoldos Marianna, Bródy Sándor Könyvtár Zenei és Idegen Nyelvi Gyűjtemény