Idegen nyelvi könyvajánló 2009. október

bearMarry Slattery: Teaching with Bear
Különleges módszertani könyvet ajánlunk kisiskolások angol tanításához. A könyv a bábok nyelvórai felhasználásához nyújt hatékony segítséget. Jelen esetben egy roppant barátságos és aktív medvérõl van szó, aki már 15 éve vesz részt nyelvórákon, elõadásokon és szemináriumokon. Segít a csendes, visszahúzódó diákok bevonásában, motiváló ereje van, oldja az esetleges szorongást és ha ügyesen kérik segít minden nyelvi készség fejlesztésében. A könyvet kísérõ DVD-én nyelvtanárok beszélnek személyes tapasztalataikról, betekinthetünk az órai munkába és sok új ötletet is kaphatunk a bábokkal történõ nyelvtanításhoz.

dictationPaul Davies, Mario Rinvolucri: Dictation
A Cambridge Handbooks for Teachers sorozatban megjelent könyv egy nálunk mára már elfeledett, a tanári gyakorlatban talán kevéssé használt nyelvoktatási metódusra, a diktálásra hívja fel a figyelmet. A száraznak, unalmasnak ígérkezõ gyakorlattal kapcsolatban a szerzõk számos olyan kérdést vetnek fel, ami hallatán arra kell gondolnunk, hogy talán ezután ez lesz a nyelvóra „kis színese”.  Fontos, és lehet is arról beszélni ugyanis, hogy ki válassza ki a szöveget és mi alapján? Milyen hosszúságú szöveget diktáljunk? Hogyan használjuk a telefont és a számítógépet? Le kell-e mindent írni? Milyen legyen a diktáló hang? Ki diktál kinek és milyen ütemben? Hogyan figyeljünk az írásjelekre? Ki végezze a javítást? Kiindulásként a szerzõk 10 indokot is találnak arra, hogy a diktálás méltó helyet kapjon az osztálytermekben.

grammatikLudwick Körner: Deutsche Grammatik im Überblick
Sokszor keresnek a könyvtárban olyan német nyelvtankönyvet, ami a német nyelvtant viszonylag gyorsan áttekinthetõvé varázsolja. Ez a pár oldalas kis füzet most erre tesz kísérletet. Röviden összefoglalja, megvilágítja, példákkal illusztrálja, táblázatokba foglalja a nyelvhasználat szempontjából legfontosabb nyelvtani problémákat.

CPEGlyn Hughes, Josephine Moate with Tiina Raatikainen: Practical Classroom Management
Minden nyelvtanár számára fontos, hogy pontosan, hitelesen, természetes módon beszéljen a nyelvórán. A diákok abból is nagyon sokat tanulhatnak, ha csak figyelik a tanárt amint megszervezi az órai munkát, bemutatja és kiosztja a feladatokat, bevezeti a soron következõ órai tevékenységet. A könyv és a hozzá tartozó CD ebben segít a nyelvtanároknak akik „up-to-minute” órai nyelvet sajátíthatnak el, vagy ismételhetnek át, a könyv segítségével. Nemcsak az általános iskolák felsõ tagozatában, a középiskolákban tanítóknak, hanem a felsõoktatási intézményekben oktatóknak is hasznos segítõtársa lehet. A PCE elsõ kiadása 1975-ben jelent meg, ezt követõen többször került átdolgozásra, kiegészítésre, ez a legújabb, legmodernebb változat.
A PCE használónak figyelmébe ajánljuk a könyvet kísérõ weboldalt is:
www.oup.com/elt/teacher/pce

Könyvtári ajánló - Bródy: