Kis gyöngyösi fejtörő - 1. forduló

TÁMOP-3.2.4.B-11/1-2012-0005 „Nyisd ki a világot! – országos könyvtári szolgáltatások bővítése, fejlesztése az oktatás és képzés támogatásának érdekében”

KIS GYÖNGYÖSI FEJTÖRŐ

1. forduló (november)
VÁROSTÖRTÉNET

1334. május 5-én kapta Gyöngyös a mezővárosi kiváltságot Károly Róberttől. Ki kezdeményezte?

1. Kont(h) bíró
2. Szécsényi Tamás földesúr
x. a Bene-vár ura, László

Kinek a birtoka volt a város a török uralom alatt?

1. a szultáné
2. a török fővezéré
x. a budai pasáé

Ki volt II. Rákóczi Ferenc tárgyalópartnere a Habsburg-ház részéről a gyöngyösi béketárgyalásokon?

1. I. József öccse, Károly főherceg
2. Esterházy IV. Pál (nádor)
x. Széchenyi Pál (kalocsai érsek)

1849. április elsején az Orczy-kastélyban haditanácsot tartott Görgey Artúr honvédtábornok. Ki volt még jelen?

1. Kossuth Lajos
2. Török Ignác
x. Klapka György

Mely napon kezdődött a nagy gyöngyösi tűzvész?

1. 1917. május 15.
2. 1917. május 21.
x. 1917. május 29.

A játék nyomtatható feladatlapja letölthető lejjebb görgetve, a "Csatolmány" alatt.

A megfejtéseket személyesen, levélben vagy elektronikus levélben várjuk, ill. kitölthetik a honlapunkon is ide kattintva. A helyes megfejtők között könyveket, várostörténeti kiadványokat sorsolunk ki.

Beküldési határidő: 2012. december 15.

Ez a játék egy 5 fordulós fejtörő első része. Aki minden alkalommal helyes megfejtést küld be, külön sorsoláson is részt vesz.

Vachott Sándor Városi Könyvtár
3200 Gyöngyös, Fő tér 10. 37/311-883