És mégis mozog a könyvtár

 

A kilencvenes évek végén érdeklõdve olvashattuk, hogy Afrikában az elszórtan élõ népesség információellátására autóbuszos, teherautós, csacsifogatos mozgókönyvtári formákat alkalmaznak, sõt kerékpárok segítségével is eljuttatnak az olvasókhoz dobozokba csomagolt könyveket. Kenya északkeleti tartományában pedig a mostoha éghajlati és közlekedési feltételek között "a sivatag hajója", a púposteve kínálkozik alkalmas eszközül a népesség megközelítésére. A tevekönyvtárnak kb. 600 beiratkozott olvasója van.

Még mosolyoghatnánk is ezen a híren, de ne tegyük, hiszen ma már Magyarországon is van arra lehetõség, hogy a kis falvakba hasonló módon jussanak el az olvasnivalók. Persze nem teveháton és nem is autóbuszon, viszont állami támogatással, melynek segítségével a könyvek beszerzésén túl arra is van lehetõség, hogy a településeken a már meglévõ könyvtári helyiséget felújítsák, új bútorokkal rendezzék be, számítógépekkel lássák el.

Heves megyében, 2007-ben jelentek meg az elsõ mozgókönyvtárak. Jelenleg 50 ilyen könyvtár mûködik a megyében, melyek munkáját az egri Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár koordinálja. A mozgókönyvtáras településeken az olvasók a megszokott könyvtári környezetben használhatják a könyvtári szolgáltatásokat. Csak a könyvek mozognak: negyedévente 100-100 új könyv fordul meg a könyvtárakban – a könyvpiac legfrissebb kínálatából válogatva, a megyei könyvtár szakembereinek válogatásában.

Sorozatunkban arra vállalkozunk, hogy bemutassunk néhány Heves megyei mozgókönyvtárat, felhívjuk a kis falvakban élõk figyelmét arra, hogy települési könyvtárukban már nem dohos, régi könyveket és linóleumpadlót találnak, hanem egy olyan közösségi központot, ahol új információkat fedezhetnek fel, izgalmas olvasnivalókat kölcsönözhetnek, programokon vehetnek részt, vagy kiléphetnek az Internetre.

Mozgókönyvtári aktualitások a Dobraverõ címû újságból:

Gurul-e a könyvtár Egerszalókon?
Útban a jövõ felé
Net mindenkinek - avagy Internetezni tanít a könyvtár