Novemberi könyvajánló

A november havi könyvajánlóban a Márai-programban érkezett új szak-és szépirodalmi műveinket ajánlom kedves olvasóink figyelmébe.

 

Tomka Béla: Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Legújabb kötetében Tomka Béla - korábbi munkásságát kiteljesítve - sokoldalúan igazolja, hogy napjaink európai összehasonlító történetírásának megkerülhetetlen személyiségévé lett. A jelen könyv az önállóvá vált Magyarország közel egy évszázados történetét a gazdasági növekedés, a fogyasztás és az életminőség három dimenziójában helyezi el. A vizsgálat egyszerre történeti és közgazdasági, elméleti és módszertani, makro- és mikrotársadalmi jelentőségű. Ez pótolhatatlan segítséget jelent nemzeti önismeretünk helyes léptékének kialakításában és a gazdasági elemzéseket gyakorta jellemző egyoldalúságok meghaladásában egyaránt. Ritka esemény, ha egy mennyiségi elemzés krimiszerűen izgalmas olvasmány - mind a részletek, mind pedig az európai távlatok összefüggéseinek metszetében. Csaba László akadémikus, egyetemi tanár - Central European University, Debreceni Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem.

 

Mindennapi történelem sorozat

François Trassard: Hétköznapi élet a fáraók korában


Miért jó szerencsés napon születni? Az egyiptomiak nemzeti itala valóban a sör? Hány éves korukig szoptatták csecsemőiket az anyák? A piramisok építői tényleg sztrájkba léphettek? Milyen tárgyakat vittek magukkal a másvilágra az egyiptomiak? E kötet valóságos időutazás: elénk tárja, hogyan töltötték mindennapjaikat az egyiptomi férfiak, nők, gyerekek, hivatalnokok és rabszolgák. Róluk szól ez a színes stílusban megírt, érdekes összefoglalás, amelyet gazdag képanyag tesz még élvezetesebbé. A Hétköznapi élet a fáraók korában igyekszik bemutatni a több mint 4000 évvel ezelőtt lezajlott eseményeket, azt a képet, amely ma is bennünk él erről a különleges világról, az egyiptomiak életszeretetéről, az egyszerre kegyetlen és megengedő világszemléletükről, roppant sokrétű társadalmukról, az egyszerű emberek gazdag érzelemvilágáról, érzéseikről, kultúrájukról.
A Mindennapi történelem című sorozat arra vállalkozik, hogy felelevenítse egykor volt emberek életét: mindennapjaikat, erkölcsüket és szokásaikat. Szerzői ugyanis azt vallják, hogy a kis történetek szerves részei a nagy történelemnek.

 

Mindennapi történelem

Magánélet Széchenyi István korában


Miután néhány rész erejéig a huszadik század és az ókor között ingáztunk, a Corvina Kiadó Mindennapi történelem sorozatával végre visszatérünk az igazi „kosztümös” időkbe. A nyolcadik kötet a magyar történelem egyik legnépszerűbb, legtöbbet tanított korszakába, a reformkorba repít minket. Az 1825 és 1848 közötti időszak a magyar társadalom számára rendkívüli változásokat hozott – a gazdasági, politikai és kulturális fejlődés magától értetődően kihatott a kor emberének magánéletére is.
A kötet a már megszokott felosztást követi, négy nagyobb fejezetre (Család, nevelés, erkölcs; Ruha és test; Lakás és kényelem; Étel és asztal) tagolva mutatja be a mindennapokat. Újfent rendkívül gazdag képanyag és korabeli idézetek kísérik a szöveget – hála a romantikus festőknek és a korabeli divatrajzoknak, ezek minden eddigi kötetnél szemet gyönyörködtetőbbre sikerültek.
A sorozat izgalmas történelmi intimitások képeskönyve. Feleleveníti a nagy korszakok hétköznapi életét: a kor egyszerű embereinek mindennapjait, szerelmi és családi életét, étkezési szokásait, lakását, öltözködését, mindezt korabeli képekkel illusztrálva. Szerzői azt vallják ugyanis, hogy a kis történetek szerves részei a nagy történelemnek.



Romsics Ignác: A 20. század képes története

A különböző típusú és terjedelmű történeti összefoglalók iránt a világ minden országában folyamatos és élénk érdeklődés tapasztalható. Különösen igaz ez a legközvetlenebb múlt, illetve a félmúlt esetében, amely az emberek nagy hányadának személyes élménye is. Ezt a félmúltat mutatja be Romsics Ignác történészprofesszor új könyvében közérthető nyelvezettel, világos gondolatmenettel, áttekinthető felépítéssel. A szerző Magyarország és a világ történetének egyenlő arányban adott helyet. A politika és a háborúk története mellett a gazdaság, a társadalom és a művelődés terén végbement korszakos változásokat is súlyuknak megfelelően mutatja be. Einstein, Freud vagy Picasso hozzájárulása az emberiség történetéhez éppoly fontos számára, mint Roosevelt, Churchill, Hitler vagy Sztálin politikája. Emellett kiemelten tárgyalja a környezetszennyezés, a női emancipáció, valamint a kisebbségi kérdés magyar és nemzetközi vonatkozásait is. A könyv magyar és egyetemes történeti fejezeteihez egyaránt gazdag mellékletanyag párosul. A több, mint ezer fotó, térkép, grafikon és eredeti forrásszöveg nemcsak illusztrálja a szerző mondanivalóját, hanem számos esetben ki is egészíti azt. A könyv időhatárai az 1900 körüli évektől a 2000 körüli évekig terjednek. Ebből következik, hogy nemcsak a közelmúlt, hanem a jelen megértése szempontjából is rendkívül hasznos olvasmány.
 

Umberto Eco: Nyitott mű

A könyv elsősorban a kortárs költészet, az új zene, az informel festészet, az Antonioni utáni film fémjelezte új esztétikai helyzetet kívánja vázolni és elemezni. Azokat a műveket, áramlatokat, technikákat mutatja fel, amelyek a befogadótól kreatív önállóságot követelő poétikák jegyében fogantak. Azt a folyamatot követi nyomon, ahogy az alkotás során vagy eredményeképpen egyértelmű és szükségszerű eseménysorozat helyett többértelmű szituáció, valószínűségmező, nyitott mű jön létre.

 

Immanuel Kant: A tiszta és kritikája

"Különös sors jutott az emberi észnek... kérdések ostromolják, melyeket nem tud elhárítani, mert magából az ész természetéből fakadnak, de megváltoztatni sem tudja őket, mert az emberi ész minden képességét meghaladják." Kant főművének új magyar kiadása a korábbi, nagy elismerést kiváltott fordítás javított változata.

A tiszta ész kritikája (németül Kritik der reinen Vernunft) Immanuel Kant fő műve, amely először 1781-ben, majd 1787-ben jelent meg. Kant ebben a műben nem annyira a mai értelemben vett kritizálásra törekszik, hanem azt a célt tűzi ki maga elé, hogy megvizsgálja, feltérképezze az ember megismerőképességének jellegzetességeit, határait.
A bevezetésben Kant az a priori és az a posteriori fogalmakkal, illetve az analitikus és a szintetikus ítéletek közötti különbséggel foglalkozik. Ezután következik a két fő rész. Az első Az elemek transzcendentálius tana, amely maga is két részre tagolódik. Az első szakasz a Transzcendentális esztétika, amely az érzéki megismerés tiszta (tapasztalattól független) szemléleteivel, a térrel és idővel foglalkozik, ezután pedig a transzcendentális logika, amely a gondolkodást vizsgálja. Ez ismét két részből áll: az elsőnek a témája az értelem, a másodiknak az ész. A transzcendentális Kant szóhasználatában azt az ismeretet jelenti, ami nem magukra a tárgyakra irányul, hanem arra, hogy mi hogyan ismerjük meg a tárgyakat.



Faludy György: Pokolbeli napjaim után

A magyar Gulagnak is nevezett Pokolbeli víg napjaim a recski táborból való szabadulással végződik. A pokoljárás azonban ezzel nem ért véget: a vörös zsarnokság igáját nyögő Magyarországon újabb meg újabb megpróbáltatások várnak a nyughatatlan költőre. A Forradalom extázisát a menekülés követi, s mire Faludy megtalálná helyét a világban, újabb tragédia taglózza le: felesége halála.
A híres önéletrajzi trilógia eme második része, mely két másik kötetével egyetemben a század egyik legmegrendítőbb magyar irodalmi kordokumentuma, tíz zaklatott és történetét meséli el.

 

Friedrich W. Nietzsche: Az antikrisztus

Nietzsche utolsó művében minden dogmát tagad, minden értéket átértékel. Ha nem tartották volna őrültnek, vagy nem a konzervatív Németországban munkálkodik, bizonyára forradalmárként teremtett volna új rendet valahol a világban. Nietzsche 62 gondolatmenetét, problémafelvetését egy képzeletbeli büntetőtárgyalásként tárja az olvasó elé, ahol önmaga a vádló és a bíró is egy személyben. A vád a közel két évezredet megélt kereszténység ellen szól, és mint vádló az utolsó felvetésben ki is mondja: "Elítélem a kereszténységet, a legszörnyűbb vádakat emelem a keresztény egyház ellen". Mint bíró, a végén ítéletet hirdet és törvényt hoz. Az új törvény a kereszténység ellen 7 tételben ítéli el a kereszténység bűneit és reflektál a 7 főbűnre. Nietzsche korának életfelfogása, a német szellemiség az, ami fellázad a kegyes túlvilág reménységével hitegető papság, a hazugságok és az emberi megalázás ellen. Tisztában van vele, hogy antiklerikalizmusát, kereszttagadását saját társadalmának polgárai, akik ennek szellemében nevelkedtek, nem érthetik meg.

 

Nádas Péter: Saját halál

Mielőtt íróvá lett, Nádas sajtófotós volt. Valamennyi fény című, 1999-ben megjelent képes albuma óta ismerjük és becsüljük minden önhittségtől mentes fotográfusi látásmódját. Fotográfusként Nádas a tagadás esztétikáját gyakorolja, felvételei vizuális nyelven szólalnak meg. A Saját halál nagyszabású könyv. Könnyen olvasható, és szinte kimeríthetetlen. Klasszikus módszert követ: a legnagyobb dolgokról a legegyszerűbb szavakkal beszél. A köznyelv iránti szeretete ellenére a szerző sosem enged a túlzottan egyszerű fogalmazásmód kísértésének, tehát nem próbálja meg leplezni például azt, hogy van némi általános orvosi műveltsége, és hogy a filozófiai fogalmak területén is jártas. És mégsem népszerű-tudományos, és nem is filozófiai szakkönyv született, hanem nagy formátumú prózai költemény. Olyasvalamit nyújt, amit a legjobb szakkönyv sem képes, kizárólag a költészet.

 

Puczkó László – Pátz Tamara: Az attrakciótól az élményig

A kötet azoknak a szakembereknek kíván segítséget nyújtani, akiknek feladata különféle attrakciók tervezése, létrehozása és fenntartása. A könyv első része a turizmus átfogó kérdéskörével foglalkozik. Az első fejezetben bemutatásra kerül a turizmus rendszere, ezt az örökség fogalmának tisztázása követi, majd szó esik a tematikus utak kialakításának problémáiról. A kötet második része a látogatómenedzsment kérdéseit tárgyalja. A negyedik fejezetben a látogatói élmény pszichológia hátterének elemzésére kerül sor. Ezután a bemutatási módszerek és eszközök osztályozása és részletes bemutatása következik. A hatodik fejezet az interpretáció elemzését tárja fel, illetve elemzési terveket és kutatási módszereket kínál. A következő fejezet a tervezés és a menedzsment összefüggéseit mutatja be, az utolsó fejezet pedig az elemzés és az ellenőrzés kérdéskörét tárgyalja.Az egyes témakörök után hazai és nemzetközi példákat feldolgozó, részletes esettanulmányok segítik a szakemberek további tájékozódását.

 

Michelangelo

A hónap Nagy Könyvének is nevezhetnénk. Méretei mindenképpen indokolják, hiszen könyvtörténeti asszociációink a fóliánsok és a láncos könyvek az elmúlt évszázadok híres könyvtáraiból. Témája örök művészettörténeti téma: az „isteni” Michelangelo Buonarroti élete és művei.

Nemcsak a fizikai megjelenés összehasonlításaként helyeztünk mellé néhányat az elmúlt száz évben magyarul megjelent Michelangelo-témájú kötetekből. Azért is, hogy érzékeltessük, az évszázadok óta folyó kutatások most váltak összegezhetővé. A tartalomjegyzék önmagáért beszél: láthatjuk, hogy  Michelangelo valamennyi területen alkotott műalkotásait bemutatja, elemzi és tudományosan rendszerezi a kötet.

E könyv kísérletet tesz arra, hogy Michelangelo rendkívüli munkásságát írásban és képekben valóban átfogóan bemutassa. A kötet két részből áll: a számos reprodukcióval illusztrált, a művész életét és munkásságát ismertető első részből, illetve a négy további fejezetből álló katalógusból – ez utóbbi a szobrokat, festményeket, építészeti alkotásokat és a grafikai anyagot is elemzi. Michelangelo életművének eddig még nem készült olyan bemutatása és kritikai feldolgozása, amely rendszerében és teljességében ehhez a könyvhöz hasonlítana.
A tanulmányok részletesen elemzik Michelangelo életének körülményeit is, nevezetesen magányosságát, szeretetéhségét, nehéz természetét, kollégáival és megbízóival való viszonyát, az anyagi és művészi érvényesülésre való erőteljes törekvését. A rajzkatalógusban kitérünk a rajzok attribúciójának kényes kérdésére is, amely a művészi piac és a nagy gyűjtemények szempontjából is érdekes lehet; a könyv ebben a tekintetben új alapokra helyezi a rajzok kutatásának kérdését.

Kategória: 
Könyvtári ajánló - Bródy: 
Hírek: