Császi Irén: Búcsújárás, vallásos élet az egri hóstyákon

A temetőkápolnák búcsúja a hóstyán élők kiemelkedő közösségi ünnepe, a rokonsági kapcsolattartás fő alkalma volt. A temetőben nyugvó családtagok sírjának felvirágozása, közös, családi látogatása, az elhunyt hozzátartozókért mondott ima, a körmenet, a vendégeskedés mind meghatározó mozzanata a búcsúünnepnek. A templombúcsú a templom védőszentjének, címének vagy felszentelésének ünnepe, amely az egyházközség legfontosabb napja volt. A 19 század közepétől a 20 század közepéig, húsvéthétfőtől a Magyarok Nagyasszonya napjáig összesen tíz búcsúünnep volt a hóstyákon, melyek kialakulását, rendjét, a vallásos szokásokat, s a gazdag szakrális tárgyi világot tárja föl az előadás.

Időpont: 2018. december 11. kedd 16.30
Helyszín: Bródy Sándor Könyvtár, Böngésző – Eger, Kossuth L. u. 16.

Az egri hóstyák néprajza a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár és az Eszterházy Károly Egyetem Kulturális Örökség és Művelődéstörténet Tanszékének előadás-sorozata