Augusztusi szakkönyv újdonságok

A futók szerencsések, mert ez a sport - legyen szó akár hobbifutásról, akár versenyzésről - számos lehetőséget kínál a flow megtapasztalására. Bár ez a gyakorlati tanácsokban is bővelkedő kötet a futást helyezi középpontjába, a szerzők mindenkihez szólnak, aki szeretné átélni a flow-t az élet bármely 
területén. Céljuk a kutatási eredményeik ismertetésével és a flow-t átélt futók személyes történeteinek megosztásával épp olyan egyszerű, mint amilyen nemes: segíteni az embereknek abban, hogy teljesebb, boldogabb életet élhessenek. 

Bognár Zalán: Gulag Gupvi - "málenkij robot" - Magyarok a szovjet lágerbirodalomban
BOGNÁR ZALÁN (1963) történész, egyetemi docens, a Gulágkutatók Nemzetközi Társaságának alelnöke. E kötet a katona-hadifoglyokkal, a tömegesen, ítélet nélkül szovjetunióbeli kényszermunkára elhurcolt civilekkel, vagyis a "málenkij robotosok"-kal és a politikai rabként elhurcoltakkal kapcsolatos több mint huszonöt éves kutatásainak eddig megjelent, valamint új írásainak válogatott, egyes régebbi tanulmányoknál a legújabb kutatási eredményekkel frissített gyűjteménye. A tanulmányok, cikkek a GUPVI hadifogoly- és internálótáboraiba, vagy a GULAG börtöneibe, lágereibe, rabtelepeire kerültek különböző csoportjainak a sorsát mutatja be a fogságba vetéstől a magyarországi gyűjtőtáborokon, illetve börtönökön keresztül a fogságból való szabadulásig: a halálig vagy a hazatérésig. A szerző egyben betekintést nyújt abba, hogy a (hadi)fogolykérdés a (hadi)fogságba kerültek milliós nagysága miatt milyen nagy jelentőséggel bírt a világháborút követő években Magyarországon, ennélfogva hogyan vált a magyar társadalom egyik legégetőbb, legfontosabb ügyévé, s került a pártpolitikai küzdelmek ütközőterébe. Mindezek mellett a legújabb kutatási eredmények fényében alapos, adatgazdag részletességgel vezeti be az olvasót a különböző fogolyveszteségek létszámának nagyságába. A kötet a több, mint huszonöt levéltárban és egyéb gyűjteményben folytatott kutatások mellett több száz visszaemlékezésen - köztük a szerző által készített több tucat interjún -, valamint a témához kapcsolódó szakirodalom eredményeinek felhasználásán alapul.
 
Vajon a forradalom és a diktatúra elválaszthatatlanul összefonódik? Csak erőszakkal lehet tartós és mélyreható társadalmi változásokat elérni? Megengedhető az erőszak, ha egy jobb jövőt szolgál? Ezekre a kérdésekre keresi a választ ez a kötet, miközben bemutatja a világtörténelem legfontosabb forradalmainak kiváltó okait, menetét, következményeit és vezéregyéniségeit. A forradalmi események főszereplői általában diktátorokká váltak, vagy legalábbis mindent elkövettek ennek érdekében. Cromwell úgy gondolta, azért ő számolhatja fel a régi világot és építhet újat a helyére, mert Isten a kegyelmébe fogadta. Robespierre a néppel azonosította magát, Napóleon pedig kijelentette, hogy ő a francia nemzet igazi képviselője. Washington, Bolívar és Garibaldi nem tekintette kiválasztottnak magát, a későbbi korok forradalmárai viszont, mint például Lenin és követői, a tudománnyal indokolták meg kiválasztottságukat. Egy dolog biztos: a társadalmak totális ellenőrzésére és irányítására tett kísérletek rettenetes következményekkel jártak. 
 
A puszta öröm és izgalom szempontjából semmi sem fogható egy új kölyökkutyához, de akinek volt már, az tudja, hogy néha nagyon nehéz beilleszteni egy fiatal kutyát az otthonunkba. 
Jan Fennell a "Hallgassunk a kutyánkra" című nemzetközi bestseller írója, aki világszerte több ezer kutyának és gazdának segített már elkerülni vagy legyőzni a nemkívánatos viselkedésformákat és kiépíteni egy boldog, örömteli kapcsolatot. 

Forrás: Libri
 

 

Kategória: 
Könyvtári ajánló - Bródy: 
Hírek: