Iskolai könyvtári ellátás

A Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár 2018-ban az Egri Tankerületi Központtal kötött megállapodás értelmében 45, a Hatvani Tankerületi Központtal kötött megállapodás értelmében pedig 1 iskolai könyvtár ellátását biztosítja.

Az iskolai könyvtári ellátás küldetése
A iskola tanulói és pedagógusai közvetve vagy közvetlenül hozzáférjenek olyan hatékony és minőségi könyvtári ellátáshoz, amely elsősorban a felhasználók igényeit elégíti ki.

Céljai
1. Dokumentum-szolgáltatás keretében az iskola működéséhez, könyvtár-pedagógiai programjának megvalósításához, a neveléshez, tanításhoz, tanuláshoz szükséges dokumentumkínálat bővítése
2. Az iskolai könyvtár szolgáltatásinak fejlesztése érdekében a helyi pedagógiai programnak megfelelően, a tanulók és a pedagógusok igényeinek figyelembevételével csereletétet biztosítása. Félévente legalább 150 könyv, DVD, hangoskönyv és egyéb – a nevelő-oktató munkát segítő dokumentum – biztosítása helyben történő használatra és kölcsönzésre.
3. A nevelő-oktató munkát segítő, ill. a tanulók számára szükséges folyóirat-kínálat biztosítása előzetes igényfelmérés alapján.
4. A megyei könyvtár állományát feltáró adatbázis használatának biztosítása.
5. Az Országos Dokumentum-ellátási Rendszer (ODR) szolgáltatásainak biztosítása. A helyben lévő gyűjteményben meg nem található dokumentumok könyvtárközi kölcsönzés útján teljesítése – a használók kéréseinek megfelelően.
6. Az elektronikus könyvtárak és az elektronikus formában hozzáférhető dokumentumok használatára irányuló szolgáltatás bevezetésének segítése.
7. Az EBSCO és a NAVA pont szolgáltatásainak elérhetővé tételének, az elektronikus adatbázisok használatát lehetővé tevő szolgáltatások bevezetésének segítése.
8. Tárhely biztosítása a megyei könyvtár szerverén az iskolai könyvtári állomány nyilvántartásának és az olvasói nyilvántartás adatainak a megyei könyvtár által biztosított egységes könyvtári integrált rendszeren keresztül. Ehhez kapcsolódva gondoskodás a rendszer moduljainak helyszíni beüzemeléséről, a könyvtári integrált rendszer használatának betanításáról.
9. Az iskolai könyvtárak rendszerhasználatának korszerűsítése. Az alapszolgáltatás az operációs rendszer szintjétől az alkalmazás által használt adatbázis kezelőn át az alkalmazás kliens oldali komponensének szintjéig terjed.
10. Az iskolai könyvtár alapfeladatainak ellátása.
11. Az iskola pedagógiai programjával összhangban részvétel a könyvtári órák megtartásában és olvasásnépszerűsítő rendezvények szervezésében, valamint az olvasásnépszerűsítő programokhoz való csatlakozás elősegítése.
12. Az iskolai könyvtárban érvényes olvasójeggyel rendelkező tanulók számára a megyei könyvtári szolgáltatások igénybevételének biztosítása.
13. Rendszeres szakmai képzések szervezése – évi legalább két alkalommal – az iskolai könyvtár munkatársai számára, és szakmai tanácsadás, segítségnyújtás az iskolai könyvtár munkájához.

Programajánló iskolák részére

A megyei könyvtár az iskolai könyvtári ellátást az Egri Tankerületi Központ felügyelete alá tartozó alábbi iskolák részére biztosítja:

Aldebrői Tarnavölgye Általános Iskola (KSZR szolgáltatás keretében)
Aldebrői Tarnavölgye Általános Iskola Feldebrői Tagiskolája (KSZR szolgáltatás keretében)
Bélapátfalvi Petőfi Sándor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola (KSZR szolgáltatás keretében)
Besenyőtelki Dr. Berze Nagy János Általános Iskola (KSZR szolgáltatás keretében)
Egercsehi Zrínyi Ilona Általános Iskola (KSZR szolgáltatás keretében)
Egercsehi Zrínyi Ilona Általános Iskola Hevesaranyosi Telephelye (KSZR szolgáltatás keretében)
Egri Arany János Általános Iskola, Szakiskola és Kollégium
Egri Balassi Bálint Általános Iskola
Egri Balassi Bálint Általános Iskola Egerbocsi Telephelye (KSZR szolgáltatás keretében)
Egri Balassi Bálint Általános Iskola Móra Ferenc Tagiskolája